Ekologiczne osiedle Sielanka z technologią Purmo

Poszanowanie energii i bycie eko to nie tylko moda. To stosowanie się do zasad, dzięki którym będziemy żyć w zdrowym naturalnym otoczeniu i oszczędzać energię oraz finanse. Inwestor nowoczesnego osiedla Sielanka pod Tarnowskimi Górami mając na uwadze przede wszystkim energooszczędność, wybrał do nowo wybudowanych domów ogrzewanie marki Purmo – znane z efektywnego i oszczędzającego energię funkcjonowania.

Nowe domy energooszczędne powstały na osiedlu Sielanka, w najbardziej zielonej części Śląska – Tarnowskich Górach. To ekologiczna enklawa regionu, okolica pozbawiona wszechobecnego na Śląsku przemysłu, a teren wolny od szkód górniczych.

Osiedle Sielanka nie tylko może pochwalić się bliskością „zielonych płuc” Śląska, ale także odległością 10-minutowego spaceru od Parku Repeckiego. Jednak najbardziej ekologicznym aspektem Sielanki są budowane tu domy energooszczędne, które przechodzą rygorystyczne procedury certyfikujące. W domach zastosowano wentylację mechaniczną, a więc pełną kontrolę wymiany powietrza – w ten sposób mieszkańcy mogą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem. Filtry zatrzymują grzyby, kurz i pyłki roślin. To nieocenione udogodnienie dla osób z alergiami. Aby sprostać wysoko postawionym wymaganiom energooszczędności, do ogrzania ekologicznych domków wybrano system ogrzewania podłogowego marki Purmo.

Wspólny priorytet osiedla Sielanka i Purmo

Faktyczną energooszczędność osiedla Sielanka potwierdzili niezależni weryfikatorowie, dzięki czemu utrzymało ono zaprojektowany standard „NF40 nowych domów energooszczędnych”, opracowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii w ramach programu „Efektywnego wykorzystania energii”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestor osiedla Sielanka na każdym kroku projektowania miał na uwadze jak najbardziej ekonomiczne wykorzystywanie energii w późniejszym użytkowaniu domów przez mieszkańców. Właśnie dlatego zadbano o ocieplenie domów już od podstaw. Fundamenty, ściany i podłogi na parterach domów osiedla Sielanka ocieplono grubą warstwą specjalistycznego styropianu, materiału najczęściej stosowanego w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Ogrzewanie podłogowe Purmo – energooszczędność przede wszystkim

Ponieważ dla dewelopera, II-Inwestycje CL Sp. z o.o. priorytetem jest poszanowanie energii i środowiska, w zakresie ogrzewania zdecydował się na współpracę z marką Purmo. W osiedlu sielanka zainstalowano 2000 mkw. ogrzewania podłogowego Purmo systemu rolljet, które zapewnia wymierne oszczędności w zużyciu energii i doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła.

Poza energooszczędnością i komfortem użytkowania, największą zaletą stosowania podłogówki w instalacjach niskotemperaturowych jest brak konieczności montowania systemu mieszającego. Ogrzewanie podłogowe wymaga bowiem niższej niż standardowa temperatury czynnika grzewczego. W standardowych instalacjach woda zasilająca grzejniki ma wyższą temperaturę niż woda zasilająca ogrzewanie podłogowe. Dlatego niezbędna staje się instalacja systemu mieszającego, który obniża temperaturę wody dla podłogówki do optymalnych 45°C. Natomiast w niskotemperaturowej, energooszczędnej instalacji grzewczej ta sama woda zasilająca może być użyta zarówno do grzejników, jak i do instalacji ogrzewania podłogowego. Z tego powodu łatwo jest połączyć obwód grzejnikowej instalacji niskotemperaturowej z instalacją ogrzewania podłogowego.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet