Mała, duża… zawsze ciepła kuchnia

Kuchnia, kojarząca się z rodzinnym ciepłem, jest pomieszczeniem dość trudnym do ogrzania. W tym zwykle zabudowanym wnętrzu często brakuje miejsca na grzejnik, musimy także brać pod uwagę funkcjonalność wszystkich sprzętów. Największy wpływ na wybór konkretnego grzejnika będzie miał rodzaj kuchni – czy jest ona zamknięta czy też otwarta, połączona z salonem. Oba warianty mają swoje ograniczenia i zalecenia techniczne.

Grzejniki pod wymiar

Posiadacze mieszkań o odrębnych, zamkniętych kuchniach najczęściej narzekają na niewielką ilość przestrzeni. Chcąc oszczędzić nieco miejsca, grzejnik umieszcza się czasem niemal pod sufitem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność. Ze względu na cyrkulację powietrza warto zaplanować miejsce dla grzejnika pod okiennym parapetem. Trudno jest jednak to osiągnąć w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Zapomnijmy także o zabudowywaniu grzejników – to ogranicza ich wydajność.

W przypadku kuchni z ograniczoną przestrzenią warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników pionowych, takich jak płytowy Purmo Vertical czy bardziej ozdobne Purmo Kos V lub Faro V. Ich kluczowym atutem jest niewielka szerokość (najwęższe mają zaledwie 30 cm), która sprawia, że można je umieścić na skrawku wolnej przestrzeni na ścianie –  nawet tam, gdzie standardowy grzejnik się nie zmieści. Oprócz wymiarów każdemu właścicielowi niewielkiej kuchni przyda się ich funkcjonalność – można je bowiem wyposażyć w specjalne relingi, które posłużą za dodatkowe wieszaki. Innym godnym uwagi rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe, potocznie zwane łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary pozwolą łatwo dopasować je do różnych miejsc. Z kolei drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki do  ściereczek, ziół czy grzybów. Grzejniki takie mają również szeroki wybór dodatkowych uchwytów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni. Do małych kuchni polecane są zwłaszcza proste, oszczędne w stylu modele, takie jak Purmo Santorini czy Muna. Do tej ostatniej dobierzemy ponadto sporo dodatkowych, zwiększających funkcjonalność akcesoriów.

Nieco inne zasady obowiązują przy dobieraniu grzejnika do kuchni otwartej, wychodzącej na pokój dzienny. Pamiętajmy, że oba pomieszczenia powinny stanowić stylistyczną całość, a grzejnik umieszczony w kuchni będzie widoczny dla gości. Odpowiedni efekt osiągniemy dzięki grzejnikom dekoracyjnym (Purmo Kos, Faro lub Narbonne) lub wyjątkowym na polskim rynku modelom granitowym (Purmo Likoma).

Innym ciekawym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest potraktowanie grzejnika jako… ażurowej ścianki działowej. Drabinkowy model Purmo Mauritius ustawiony prostopadle do ściany świetnie podzieli strefy w pomieszczeniu, a nawet nieco zasłoni płytę kuchenną. Posłuży nam również jako suszarka na ściereczki. Możliwość dobrania odpowiedniego koloru sprawi, że unikniemy stylistycznych kompromisów.

Koniec z zimną podłogą

Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się także ogrzewanie podłogowe. Nierzadko panuje w niej nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach,. Tu przyrządzamy ciepłe posiłki korzystając z palników, płyt elektrycznych czy piekarników. Nie musimy więc ogrzewać tego pomieszczenia zbyt mocno. Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli nam lepiej wykorzystać dostarczone do pomieszczenia ciepło i zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Taki system w kuchni sprawdzi się także dlatego, że podłogę w tym miejscu wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. To dobrze wpływa na efektywność ogrzewania. Podłogówka ma jeszcze jeden atut – jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca.

Planując podłogówkę w kuchni pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD. Przy układaniu rur czy mat elektrycznych instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy od spodu podgrzewać szafki czy kuchenkę. Równomiernie podgrzana podłoga wolna od mebli zapewni nam wystarczającą ilość ciepła.

ZASADY KUCHENNEGO OGRZEWANIA

  • W małej kuchni warto zamontować grzejniki łazienkowe, które oszczędzą cenne miejsce.
  • Grzejnik dekoracyjny może być dodatkowym elementem stylistyki kuchni. Wybierzmy odpowiadający nam kolor i kształt urządzenia.
  • W otwartej kuchni połączonej z salonem świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (ze względu na komfort, estetykę i oszczędności) w połączeniu z grzejnikiem dekoracyjnym (ozdoba salonu).

System ogrzewania podłogowego w kuchni musi uwzględniać ustawienie szafek i sprzętów. Nie chcemy przecież ogrzewać mebli i lodówki.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet