Wodne ogrzewanie ścienne. Energooszczędne rozwiązanie dla twojego domu

System wodnego ogrzewania ściennego – niegdyś niedoceniany, obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Ogrzewanie ścienne może pełnić funkcję wyłącznego systemu ogrzewania lub pracować jako system dodatkowy wspomagający ogrzewanie podłogowe. Sprawdź, co możesz zyskać decydując się na to innowacyjne rozwiązanie!

Wodne ogrzewanie ścienne to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie m.in. w budynkach zabytkowych, gdzie niemożliwa jest instalacja ogrzewania podłogowego z powodu cennych posadzek, w pomieszczeniach, w których podgrzewanie innych powierzchni byłoby szkodliwe, ale także w przypadku gdy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie samo pokryć zapotrzebowania na ciepło.

Zalety wodnego ogrzewania ściennego

Jedną z największych zalet wodnego ogrzewania ściennego jest fakt, że system pozostaje całkowicie niewidoczny dla oka. Ogrzewanie ścienne w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest w stanie zapewnić ciepło nawet w dużych i otwartych przestrzeniach typu lobby, pozwalając jednocześnie zrezygnować z montażu dodatkowych grzejników na ścianach. Dzięki dużej powierzchni grzewczej system zapewnia komfort cieplny oraz pozwala znacząco zaoszczędzić na eksploatacji z uwagi na niską temperaturę zasilania (ok. 40-45oC). Decydując się na ogrzewanie ścienne nie musimy rezygnować z drewnianego parkietu czy grubych, eleganckich dywanów jak w przypadku ogrzewania podłogowego, a przy tym nie dotyczą nas ograniczenia w kwestii aranżacji przestrzeni. Polecany przez Purmo system izolacji Railjet może być montowany zarówno na ścianach wewnętrznych jak i zewnętrznych, a jego instalacja nie należy do skomplikowanych czynności.

Łatwy montaż i wygodne sterowanie

Rury montuje się na surowej ścianie za pomocą listew łączonych na zatrzask, a następnie pokrywa warstwą tynku. Przed montażem ogrzewania ściennego warto również bardzo dokładnie zastanowić się w którym miejscu planujemy zabudować ścianę, a następnie wykluczyć ją z orurowania. Gotowej ściany nie powinno pokrywać się także materiałami o właściwościach termoizolacyjnych (np. drewno, korek czy pianka) oraz nawiercać, ryzykując uszkodzenie rur grzewczych znajdujących się pod tynkiem. Sterowanie systemem polega na indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach przez zamontowane na ścianach termostaty. Ogrzewanie ścienne możemy również w bardzo prosty sposób wykorzystać jako system chłodzenia budynku w okresie letnim. W ten sposób dodatkowo zmniejszymy koszty inwestycyjne, wykorzystując jedną instalację do ogrzewania w okresie jesienno-zimowym i chłodzenia w okresie letnim.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet