WAKACYJNA WIZYTA W RYBNIKU


Lato to doskonały czas na podróżowanie i odkrywanie uroków śląskich miast. Niewiele jest miejsc w Polsce takich jak Rybnik, gdzie przemysł doskonale współgra z naturą. Warto dodać, że miasto od samego początku nastawione było na rozwój. Przez wieki nie zmieniło tego kierunku, czego przykładem była prężnie działająca huta Silesia, na miejscu której (od ponad 20 lat) funkcjonuje nowoczesna fabryka grzejników Purmo.

Kiedy jedziemy z północy na południe Polski krajobraz staje się coraz bardziej górzysty. W naturalny sposób przypomina o bogactwie Śląska jakim jest węgiel. Nie sposób wyobrazić sobie tego regionu bez kominów, piętrzących się hałd, ale też gościnności mieszkańców.

Rybnik założony został w IX wieku na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych w Polsce. Dzięki błyskawicznemu rozwojowi przemysłu, szybko przekształcił się z małej rybackiej wioski w tętniące życiem miasto. Przez wieki był ważnym ośrodkiem usługowym dla silnie inwestowanego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Miasto niezmiennie kontynuuje tradycję rozwoju przemysłu. Obecność w Rybniku fabryki Purmo, w której pracuje około czterystu mieszkańców tego regionu jest doskonałym przykładem przedsiębiorczego i przyszłościowego myślenia.

Buildings of coal mine - Rybnik, Poland.
Kopalnia Ignacy jest jedną z najstarszych w Polsce. Skansen górnictwa można zwiedzać z przewodnikiem, co zapewne zaciekawi wielkomiejskich pasjonatów muzealnych wycieczek. Co roku na terenie kopalni odbywa się popularne Święto Pary, wystawy artystyczne oraz spotkania kulturalne. Innym pomysłem na rodzinny relaks jest spacer po rynku, który okala barwna starówka, a jej uliczki z pewnością doprowadzą nas do architektonicznych perełek regionu takich jak Stary Ratusz czy bazylika św. Antoniego.

Malownicze Jezioro Rybnickie latem staje się ulubionym miejscem lokalnych żeglarzy, ponieważ sezon trwa tam najdłużej w Polsce. Unikalny krajobraz tworzą kolorowe maszty z monochromatycznymi kominami w tle, charakterystycznymi dla Śląska. Dzień nad jeziorem rozpoczynają miłośnicy wędkowania (jezioro jest jednym z najlepiej zarybionych w kraju), a zamykają rowerzyści przemieszczający się bulwarem wzdłuż jeziora. Jeśli chcemy poczuć jeszcze bliższy kontakt z przyrodą, warto udać się do Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Przyrody w Rudach Wielkich. Oprócz bogatego dziedzictwa naturalnego można również zobaczyć tam zabytkowe skarby regionu.

Miasto jest przyjazne dla turystów, ale też inwestorów, więc warto o tym pamiętać zwiedzając urokliwe uliczki w Rynku i układając swoje plany na przyszłość.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet