CIEPŁE OBLICZA MROŹNEJ FINLANDII

Gdzie można spotkać Włóczykija, zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym Świętym Mikołajem i obejrzeć niesamowity spektakl, jakim jest mieniąca się tysiącami barw zorza polarna? Oczywiście w Finlandii! Wizyta w tym kraju jest równie ekscytująca, jak słynne na cały świat przygody Muminków.

Finlandia to przede wszystkim niezwykły, zapierający dech w piersi krajobraz. Malownicze wyspy, czyste jeziora, gęste i rozległe lasy, w których spotkać można renifery. Kraj ten odwiedzany jest najczęściej w sezonie narciarskim ze względu na wspaniałe trasy i widoki górskie, ale latem oferuje też ciekawe atrakcje, np. rejsy łodziami wiosłowymi po zatokach czy wyprawy psim zaprzęgiem. Nic więc dziwnego, że Finlandia fascynuje fotografów oraz filmowców, którzy starają się uchwycić okiem kamery surowe piękno dzikiej przyrody. Nazywana jest Krainą Tysiąca Jezior, ale słynie również z dwóch milionów wspaniałych saun.

iStock_000045836546_Medium

Finlandia należy do najsłabiej zaludnionych państw w Europie. Na kilometr kwadratowy przypada tu zaledwie 16 mieszkańców. Największym miastem jest stolica kraju, Helsinki, gdzie mieści się m.in. dom wybitnego fińskiego architekta i designera Alvara Aalto. Zainteresowaniem turystów cieszy się w szczególności Suomenlinna, położona na grupie sześciu wysp osiemnastowieczna twierdza, która w przeszłości miała chronić Helsinki przed najazdem wrogów od strony morza.

Z kolei najstarsze fińskie miasto to Turku, w którym głównym zabytkiem jest wzniesiony w XIII wieku zamek. Mieszkała w nim Katarzyna Jagiellonka, polska królewna i żona wielkiego księcia Finlandii Jana III. W skład miejskiego zespołu Turku wchodzi Naantali – prawdziwy raj dla wielbicieli twórczości Tove Jansson, autorki książek o Muminkach. Park rozrywki Muumimaailma, po którym latem przechadzają się bohaterowie serii, jest urzeczywistnieniem stworzonej przez fińską pisarkę bajkowej doliny.

Podróżując po tym mroźnym kraju, koniecznie trzeba udać się do Laponii i odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja. Turyści mogą z nim osobiście porozmawiać, ale należy pamiętać, że w grudniu ma bardzo napięty grafik, ponieważ dostarcza prezenty dzieciom na całym świecie. Finlandia to nie tylko magiczna kraina, ale także siedziba prężnie działających koncernów, takich jak Rettig ICC – największy na świecie producent grzejników i systemów grzewczych. Własnością koncernu jest znana w Polsce od 24-lat marka Purmo, która zawdzięcza swą nazwę niewielkiej wiosce, położonej w pobliżu Jakobstad.

Finowie słyną z uporu i bezpośredniości, wyróżniają się również niebanalnym poczuciem humoru. Najlepszym tego przykładem są organizowane w mieście Sonkajarvi Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon. W trakcie zawodów mężczyźni z żonami przewieszonymi przez ramię pokonują różnego rodzaju przeszkody, a zwycięzca, zgodnie z tradycją, otrzymuje pakiet piwny. Zabawa nawiązuje do legendy o Herkko Rosvo-Ronkainen, przywódcy grasującej niegdyś w fińskich lasach bandy, która porywała cudze żony, które można było wykupić za piwo w ilości odpowiadającej wadze kobiety. Jeżeli ktoś z Was chciałby sprawdzić się w tego typu aktywnościach to wystarczy pojechać do wsi Inwałd, gdzie organizowane są Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon, a nagroda główna obejmuje sponsorowany wyjazd do Finlandii.

ren

 

 

 

 

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet