CO ŁĄCZY STAROŻYTNYCH GREKÓW Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM?

Z czym kojarzymy Greków i Grecję? Przede wszystkim ze słonecznymi wakacjami na kameralnych wyspach, mityczną rybą „po grecku”, wspaniałymi filmami „Moje wielkie greckie wesele” czy „Grek Zorba”. Grekom zawdzięczamy powstanie pierwszych miast, rozwój teatru i Olimpiadę. Jest jeszcze jedna rzecz, którą zawdzięczamy Grekom – ogrzewanie podłogowe!

Dzisiaj niewiele osób pamięta, że prywatna łazienka w domu była kiedyś luksusem, a mieszkańcy miast korzystali z publicznych łaźni. W Polsce, aż do wybuchu II Wojny Światowej, były one obiektami często odwiedzanymi. Cykliczna, bezpłatna wizyta w łaźni w celu dbałości o higienę szczególnie obowiązywała uczniów ze szkół publicznych. Historia łaźni rozpoczyna się natomiast w starożytnym Rzymie, w którym funkcjonowały termy. Rzymskie łaźnie były nie tylko miejscem, w którym dbano o ciało, ale też miejscem relaksu i spotkań towarzyskich.

Pomieszczenia ogrzewano za pomocą pieca ustawionego pod posadzką na szeregu podpórek. Przestrzeń między nimi tworzyła system kanałów wypełnianych gorącym powietrzem. Stropy wyłożone były warstwą płytek, następnie warstwą betonu oraz płytkami na górze. Wolne przestrzenie w ścianach umożliwiały gorącemu powietrzu oraz dymowi z pieca swobodne przenikanie, ale też wychodzenie na zewnątrz przez ujścia przewodów w dachu. Dzięki temu gorące powietrze i dym nie przenikały do wnętrza pomieszczeń. Ten rzymski system ogrzewania, nazywany hypocaustum, spopularyzował się IV w p.n.e. w Europie, ale też dotarł do zachodniej Azji i północnej Afryki. Hypocaustum uznawany jest za prekursora nowoczesnego ogrzewania podłogowego, z którego dziedzictwa z pewnością skorzystała marka Purmo.

Współczesne ogrzewanie podłogowe swój sukces zawdzięcza zaawansowanej technologii, ale też wysokiej jakości materiałom, czego przykładem jest system rurowy Cleverfit, opracowany przez Purmo. Stanowi on kompletny system perfekcyjnie dopasowanych do siebie elementów – wielowarstwowych rur nowej generacji, złączek, ale też profesjonalnych narzędzi, które znacznie przyspieszają i ułatwiają montaż instalacji. System Purmo Cleverfit odznacza się absolutnie uniwersalnym zastosowaniem. Można go z powodzeniem wykorzystać do wykonania instalacji grzewczych, chłodniczych, zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz wody pitnej. Perfekcyjnie sprawdza się w przypadku nie tylko nowych, ale także modernizowanych instalacji w domach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej.

Trwałość systemu rurowego Purmo Cleverfit została potwierdzona serią restrykcyjnych testów zgodnych z normą PN EN 21003, które umożliwiają wykrycie nawet najmniejszej niedoskonałości jego komponentów. W efekcie bezawaryjna praca instalacji wynosi co najmniej 50 lat, a system objęty jest 10-letnim okresem gwarancji i podlega ubezpieczeniu, aż do 1 000 000 euro.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet