TAJEMNICE ZWIĄZKU KUCHNI Z SALONEM

Jak wyglądają dzisiaj nowoczesne kuchnie we wnętrzarskich magazynach? Najczęściej połączone są z salonem oraz wyposażone w designerskie urządzenia funkcjonalne. Zazwyczaj w stylu skandynawskim, ponieważ jasne kolory i minimalistyczne formy w ostatnich latach kochamy najbardziej.

Dzisiaj trudno uwierzyć, że połączenie kuchni z salonem to raczej powrót do przeszłości niż nowatorski i śmiały kierunek w projektowaniu wnętrz. W XV wieku nikt nawet nie śnił o możliwości podziału domowej przestrzeni na pomieszczenia o różnych funkcjach. Niewątpliwe jednak od „zarania dziejów” najważniejszym miejscem, które skupiało ludzi, było palenisko umiejscowione w centrum. Ogień dawał ciepło, przy nim również spożywano posiłki. W miarę upływu stuleci, głównie ze względów higienicznych, palenisko zostało przesunięte pod ścianę. Był to pierwszy krok w kierunku wyodrębnienia stref funkcjonalnych w domu.

W XX wieku pojawił się zupełnie nowy sposób myślenia o kuchni jako miejscu, w którym pracuje kobieta. Pojawiły się koncepcje optymalizacji zagospodarowania kuchni, których celem było polepszenie życia domowników. Autorką najważniejszych zmian w zakresie polityki kuchennej była austriacka architekta Margarete Schütte-Lihotzky (1897-2000), która dzisiaj krytykowana jest przez feministki.

Unowocześnianie kuchni to także skutek pojawiających się sukcesywnie w latach 50-tych i 60-tych nowych sprzętów, takich jak: piekarniki, lodówki, roboty kuchenne, a także innych urządzeń funkcjonalnych, np. grzejników, które stopniowo zaczęły odgrywać rolę aranżacyjną. W Finlandii pod koniec lat 50-tych uruchomiona została fabryka grzejników, których styl z czasem stawał się coraz bardziej wyszukany. Aktualnie pod marką Purmo produkowane są m.in. grzejniki łazienkowe, kolumnowe, konwektorowe i specjalne. Wiele z nich wpisuje się w wyszukaną stylistykę nowoczesnych wnętrz, łączących kuchnię z salonem jak na przykład Faro V czy Arran.

W nowoczesnym salonie połączonym z kuchnią doskonale sprawdzi się grzejnik Faro V o prostym, lecz oryginalnym designie. Płyta czołowa modelu, urozmaicona subtelnym profilowaniem, sprawia, że grzejnik ten z powodzeniem można wyeksponować w pomieszczeniu jako główną ozdobę. Jego wyjątkowy wygląd podkreślają łagodnie wykończone krawędzie. Faro V dostępny jest w 4 długościach (od 300 do 750 mm) oraz 3 wysokościach (1800, 1950 i 2100 mm), a na zamówienie również w kolorze – kolory Purmo (podlinkowane)

Z kolei model Arran, który w ostatnim czasie poszerzył portfolio Purmo, z pewnością trafi w gusta zwolenników minimalizmu i czystych form, a także fanów stylistyki iphonów. Model wyróżnia się niewielką głębokością zabudowy, perfekcyjnie płaską płytą czołową i zaokrąglonymi narożnikami. Ponieważ projektanci Arrana zrezygnowali z wewnętrznych elementów konwekcyjnych, grzejnik ten przekazuje ciepło w dużej mierze przez promieniowanie i zapewnia bardzo korzystny klimat w pomieszczeniu. Dzięki akcesoryjnym wieszakom relingowym, model znajdzie zastosowanie również w kuchni, gdzie ułatwi nam suszenie ręczników i ściereczek. Arran dostępny jest w długości 514 mm oraz 2 wysokościach – 1430 i 1730 mm, a także w wielu kolorach z palety RAL.

 

 

 

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet