Historia inspirowana ciepłem

Marka Purmo zapewnia komfort cieplny w polskich domach od przeszło ćwierćwiecza. Jak doszło do tego, że mała finlandzka fabryka zadomowiła się na naszym rodzimym rynku na tyle skutecznie, że dla wielu osób Purmo stało się synonimem grzejnika płytowego?

Ta pełna ciepła historia ma swój początek po przeciwnej stronie Bałtyku, w małej finlandzkiej miejscowości  – Purmo, gdzie w 1953 roku 3 przedsiębiorczych mężczyzn zawiązało spółkę o niepozostawiającej wątpliwości nazwie – Purmo Produkt. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że ta nazwa, stanie się symbolem.

Pierwszym produktem, który trafił do produkcji nie był jednak grzejnik, jak mogłoby się niektórym wydawać. Ich debiutanckim wyrobem była zmodernizowana metalowa piła taśmowa/kabłąkowa przeznaczona dla zawodowych drwali. Narzędzie to cieszyło się olbrzymią popularnością i szybko podbiło rynek, jednocześnie wypierając używane od wieków piły drewniane. Firma sukcesywnie się rozrastała, a wraz z nią asortyment wytwarzanych produktów.

Koniec lat 50 to okres sporych zmian dla niewielkiej finlandzkiej fabryki. W 1956 roku zdecydowano się na przeniesienie do pobliskiego Jakobstad. Wówczas firma rozszerzyła zakres produkowanych dóbr o meble ogrodowe, maszyny rolnicze, czy narzędzia wspomagające w odśnieżaniu. Na szczęście przeprowadzka nie spowodowała przemianowania nazwy.

Kolejne jej produkty zostały ciepło przyjęte przez rynek, a pod koniec lat pięćdziesiątych marka PURMO była dobrze ugruntowana. Wówczas firma kupiła niewielkiego producenta grzejników w rejonie zwanym Terjårv Wårme. Pierwszym produktem, który poszerzył portfolio był grzejnik panelowy, który następnie rozsławił wytwórcę i stał się niejako symbolem marki. Grzejnik PURMO wkrótce osiągnął pozycję niepodważalnego lidera rynku. Ten sukces nie przeszedł bez echa, i tak w latach 70-tych biznes, którego fundamentem były partnerskie więzi, został kupiony przez grupę Rettig. Nazwa firmy została zmieniona na Rettig Vårme, a fabryka przeniosła się do Jacobstad, gdzie wyprodukowała przez wiele lat miliony grzejników zaopatrując nie tylko Skandynawię , lecz i resztę Europy.

Firma Rettig dużo zainwestowała w modernizację i automatyzację procesu produkcyjnego, a w latach 80. i 90. powstały kolejne fabryki grzejników w Szwecji, Belgii, Irlandii, Niemczech i Polsce, a zespoły sprzedażowe rozgałęziły się do Rosji, Danii, Estonii i Łotwy.

Grzejniki PURMO wkrótce zaczęły być eksportowane do innych krajów europejskich, takich jak Rumunia i Węgry, a również poza teren Starego Kontynentu do Japonii, Chin, Australii i Ameryki Północnej. Od 2000 roku firma Rettig zaczęła bardziej koncentrować się na poszerzaniu zakresu oferowanych produktów o grzejniki dekoracyjne, łazienkowe , systemy ogrzewania płaszczyznowego i systemy rurowe.

Dziś PURMO szczyci się jakością i niezawodnością swoich wyrobów i to właśnie uczyniło z niej jedną z najbardziej zaufanych marek w branży grzewczej. Każdy grzejnik PURMO jest wytwarzany zgodnie z wysokimi standardami oraz poddawany rygorystycznym próbom, które zapewniają zgodność z normami ISO 9001 i ISO 14001, dając gwarancję, że wszystkie produkty są wyjątkowo trwałe i …

Ciepłe.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet