Na ratunek Ziemi! (cz. 2)

Poniższy wpis to kontynuacja publikacji sprzed 2 tygodni. Cześć pierwsza dostępna jest tutaj:

Na ratunek Ziemi! (cz. 1)

 

Fortepian z odpadów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. w Polsce zebrano ponad 11,5 mln ton odpadów komunalnych, to o 7,3% więcej niż w 2015 r. Uśredniona wartość dla każdego Polaka to 303kg odpadów rocznie, podczas gdy średnia unijna wynosi 524 kg. To waga porządnego fortepianu.

Co moglibyśmy zrobić, żeby ograniczyć zużycie?

 1. Używać trwałych reklamówek, które będziemy mogli wykorzystać wielokrotnie.
 2. Przygotowane jedzenie przechowywać w plastikowych bądź szklanych pojemnikach.
 3. Kupować produkty w większych opakowaniach, np. woda, czy płyn do płukania w 5l butelkach.

 

Darmowy prysznic dla wszystkich

Nie namawiamy nikogo by przestał się myć, ponieważ wówczas rodzaj ludzki mógłby podzielić los dinozaurów i szybko wyginać. W perspektywie roku poprzez nieodpowiedzialne zużycie marnujemy 9500 l wody. Na pojedynczy prysznic wylewamy od 50 do 100 l wody, a to daje nam niemal 90 darmowych kąpieli!

Co moglibyśmy zrobić, żeby ograniczyć zużycie?

 1. Podczas namydlania zakręcaj wodę. Pod warunkiem, że nie używasz do ogrzania pieca gazowego.
 2. Zmniejsz ciśnienie wody lub zainwestuj w specjalną słuchawkę prysznicową, np. z perlatorem.
 3. Obniż temperaturę wody. Ten zabieg pomoże Ci oszczędzić na rachunkach, ale i przyspieszy efekt odchudzania!
 4. Racjonalnie ustawiać ogrzewanie, odpowiednio do miejsca.
 5. Uruchomić zraszacze na ogrodzie tylko, gdy są potrzebne i w ramach odpowiedniego czasu nawadniania.

Brak Ci samodyscypliny? Z pomocą przybywa Purmo TempCo E3 oraz systemy rurowe z rodziny Cleverfit. Takie połączenie pomoże nam zautomatyzować wiele procesów w domu, a czytelny i prosty interfejs aplikacji wręcz namawia do interakcji i próbowania różnorodnych ustawień, niezależnie gdzie jesteś, nawet poza domem. Same systemy są długowieczne

Bezpłatna dieta na 19 dni

Regularnie zamawiasz zbyt duże porcje w restauracjach? Może zmienisz nawyk, gdy dowiesz się, że w skutek tego rocznie marnujesz 37470 kcal, co pozwoliłoby karmić głodująca osobę przez 19 dni!

Co moglibyśmy zrobić, żeby ograniczyć zużycie?

 1. Resztki z restauracji zabierać ze sobą do domu.
 2. Stosować pojemniki próżniowe.
 3. Mrozić jedzenie.
 4. Liczyć dobowe zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Odpowiedzialne jutro

Marka Purmo od dawna realizuje programy środowiskowe mające na celu promowanie efektywnych rozwiązań proekologicznych oraz kształtowanie odpowiedzialnego społeczeństwa, które świadomie i gospodarnie zarządza posiadanymi zasobami, dzięki czemu minimalizuje efekt degradacji środowiska. W 2005 roku przystąpiliśmy do programu „W trosce o naturę”. Jako partycypant tego przedsięwzięcia, przyczyniliśmy się do uratowania około 8 mln drzew przed wycięciem poprzez zbiórkę i recykling opakowań papierowych. Głównym celem programu jest wykreowanie krajobrazu skłaniającego przedsiębiorstwa do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego na każdym etapie działań produkcji, eksploatacji i gospodarki odpadami poprzez:

 • dostarczanie produktów o minimalnej szkodliwości dla środowiska,
 • poszukiwanie bezodpadowych technologii wytwarzania,
 • wspieranie i rozwijanie inicjatyw gospodarczych przyczyniających się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Działania doraźne mają za zadanie zainspirować do zmiany tu i teraz oraz wywołać efekt natychmiastowej poprawy. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego Purmo bierze udział również w programach edukacyjnych dla najmłodszych. W ten sposób już dziś mamy realny wpływ na jutrzejsze zachowanie dorastających pokoleń, które będą bardziej wrażliwe na dobro Ziemi. Edukacja poprzez zabawę i grywalizację skuteczne oddziałuje na elastyczne umysły najmłodszych. Poruszając  chociażby tak trywialne tematy jak segregacja odpadów chodzi o to, aby w bezpieczny i ciekawy sposób zwrócić im uwagę na to istotne z punktu widzenia ochrony środowiska zagadnienie. W swoich działaniach charakteryzujemy się wielowymiarowością podejmowanych inicjatyw. Z jednej strony dzieci współzawodniczą  ze sobą  w zbiórce opakowań, a z drugiej został dla nich przygotowany pakiet atrakcyjnych zajęć warsztatowych z zakresu edukacji ekologicznej.

Na ratunek planecie

Myśląc o domu wizualizujemy sobie naszą rodzinę, subiektywne wartości lub dosłownie- własne cztery kąty wypełnione ciepłem. Miejsce w którym nasz telefon łączy się z Wi-Fi bez hasła, a zdejmując buty, ubieramy kapcie. Ze względu na globalny charakter naszych działań i łatwość przemieszczania musimy patrzeć tam, gdzie nie sięga wzrok, a możliwości. Naszym domem zawsze będzie Ziemia. Dbajmy o nią tak dobrze, by przyszłe pokolenia nie musiałby się za nas wstydzić, a czytając książki do historii nie kojarzyli nas wyłącznie ze szkód, jakie poczyniliśmy. Wczujmy się w rolę, najemcy który musi opuścić lokal w stanie nie gorszym niż ten, który zastał.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet