Na ratunek Ziemi! (cz. 1)

Na ratunek Ziemi!

Żyjemy w czasach ekstremalnej konsumpcji – czasu, energii i innych zasobów. Pędzimy przez życie, bez miejsca na przystanek, poszukując natychmiastowej gratyfikacji. Z każdej strony naszą świadomość atakują bodźce, które za wszelką cenę pragną zawładnąć naszą atencją, niemal zmusić do oderwania od rzeczywistości, a co za tym idzie nadać sobie najwyższy priorytet w personalnym systemie wartości. Odpowiedzialność wobec naszej planety i przyszłych pokoleń schodzi na dalszy plan. Ze względu na długotrwały i wszechobecny dobrobyt młode pokolenia zatraciły szacunek do przywilejów niczym pingwiny zdolność lotu. Eksploatujemy i wyjaławiamy Ziemię przez brak poszanowania dla wody, prądu, odpadów i żywności. Jesteś ciekaw ile zła wyrządzamy i jak możemy to ograniczyć?

Nie ma nic negatywnego w korzystaniu z dobrodziejstw, jakie przyniósł nam rozwój cywilizacyjny – wszakże taki jest cel postępu – szerzenie dobrobytu i wyrównywanie poziomu satysfakcji życiowej. Jednak w naturze panuje zasada równej wymiany, wszystko posiada swoją przeciwwagę, kontr wartość która gwarantuje idealny balans. Można powiedzieć, że egzystencja to równanie o sumie zerowej. Wszystko funkcjonuje jak skomplikowane działanie matematyczne oparte o zależności i odpowiedzialności. Czy wobec tego słusznie postępujemy, bez opamiętania eksploatując zasoby, które posiadamy? Może powinniśmy być bardziej racjonalni i budować świadomość, że każdy z nas odpowiada za los planety? Czy zostawimy świat dla przyszłych pokoleń w stanie nie gorszym niż zastaliśmy pojawiając się na nim?

Purmo jako wiodąca firma na rynku aktywnie dba o edukację społeczeństwa i wspieranie pozytywnych inicjatyw mających na celu budowanie poczucia odpowiedzialności za los miejsca, które zamieszkujemy. Dobro naszej planety nie jest nam obojętne, a doskonale wiemy, że dzięki małym poświęceniom możemy uzyskać wielkie efekty. Kluczem do sukcesu jest solidarne działanie, które obejmie zarówno środowisko biznesowe, jak i społeczeństwo. Potrzebujemy jednak motywacji – „motywu i akcji”. Bez tego drugiego wszystkie szczytne idee pozostaną, tylko założeniami, które nigdy nie spotkały się z rzeczywistością, a przez to – zbraknie pożądanego efektu.

Energia na 192 obiady

Bez wody nie byłoby życia, ale bez energii elektrycznej nie byłoby mowy o egzystencji, jaką znamy. Na nic zdałyby się nasze smartfony, internet i piekarnik z termo obiegiem, gdyby nagle zbrakło mocy w gniazdku. Grzejnik elektryczny w łazience suszy mokry ręcznik po kąpieli, mrok nocy pokonany jest przez blask tarasu, który wygląda jak scena teatru oświetlony przez lampy ogrodowe, a drzwi garażowe i brama otwierają się samoistnie i równie szybko, jak wrota Troi przed drewnianym koniem, gdy tylko zbliżamy się strudzeni do domu. Przykłady można by oczywiście mnożyć, natomiast prawda jest taka, że staliśmy się niewolnikami elektronów, które nadają rytm naszemu życiu. Transportują energię, która dziś jest nam równie niezbędna do funkcjonowania co woda.

Rocznie przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych, marnuje około 10%, tj. 283 kWh energii elektrycznej. To wartość odpowiadająca 6 dniom nieprzerwanej pracy dla piekarnika ustawionego na 220 C. To z kolei pozwoli na przygotowanie 192 obiadów ze złocistym i chrupiącym kurczakiem z rożna.

Co moglibyśmy zrobić, żeby zredukować zużycie?

  1. Ustawić bardzo racjonalną temperaturę, dopasowaną do warunków atmosferycznych. 26 stopni latem i 20 zimą powinno zaspokoić potrzeby każdego.
  2. Nie uruchamiać świateł w domu tak długo, jak słońce świeci.
  3. Podczas wyjazdu zredukować ilość uruchomionych urządzeń do minimum.
  4. Wyłączać sprzęt elektroniczny, np. ładowarki, gdy nie jest używany.

Lista zadań nie jest prosta i może nastręczyć problemów. W tym wszystkim możesz sobie bardzo prosto pomóc. Jak? Instalując w domu system Purmo Smart Home, który umożliwi Ci ustawienie harmonogramów działania oraz zdalną kontrolę nad każdym elementem obwodu elektronicznego, ale i hydraulicznego. Co więcej, instalacja płaszczyznowych systemów ogrzewania pozwala na zredukowanie rachunków, poprzez zmniejszenie zużycia.

 

Kolejna część wpisu, już za tydzień!

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet