My się zimy nie boimy!

Słońce coraz krócej gości na niebie, a nawet w ciągu dnia skutecznie chowa się pod pierzyną z chmur, powoli przygotowując się do srogiej zimy. To z kolei zwiastuje nieuniknione – rozpoczęcie sezonu grzewczego, a wraz z nim wzrost opłat za ogrzewanie. Z pewnością wiele razy zastanawialiście się co można zrobić, by obniżyć swoje miesięczne opłaty za zużycie i trochę podreperować nadwyrężony budżet. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek!

  1. Zamykanie okien na klatce i drzwi wejściowych

Może nigdy nie zwracałeś na to uwagi, ale chłód panujący na klatce łatwo przedostaje się do Twojego mieszkania. Za każdym razem staraj się zwrócić uwagę na to czy okna oraz drzwi wejściowe są szczelnie zamknięte.

  1. Odsłonięte grzejniki

Jeżeli jesteś fanem wygodnych kanap rogowych, to istnieje spora szansa na to, że zasłaniasz jedyne źródło ciepła w swoim salonie. Przez to utrudniona jest cyrkulacja cieplna, a mebel absorbuje rozgrzane powietrzne.

  1. Uszczelnienie okien i drzwi

Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest z tzw. „świeżych zasobów”, to nie oznacza to, że jest idealnie szczelnie. Na szczęście dzięki tanim i prostym w montażu uszczelkom (do nabycia w internecie, bądź sklepach z artykułami budowlanymi), każdy może uchronić swój dom przed wyciekiem ciepłego powietrza. W prosty sposób, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi uzupełnisz luki w łączeniach.

  1. Odpowiednie wietrzenie pokoju

Powszechną praktyką jest wietrzenie lokalu, gdy jednocześnie uruchomiony jest grzejnik. Najefektywniej będzie, gdy przed otwarciem okna zakręcisz termostat, a dodatkowo zamkniesz drzwi, co pozwoli odizolować pomieszczenie. Każdy z pokoi wietrz po kolei, zamiast od razu wyziębiać całe mieszkanie. Staraj się również, by czas wietrzenia nie był nadmiernie długi. Lepiej robić to częściej, a krócej.

  1. Inteligentny system ogrzewania

Coraz popularniejsze rozwiązania z zakresu Smart Home pozwolą Ci samodzielnie sterować komfortem cieplnym z poziomu Twojego smartfona, tabletu, czy laptopa. Możesz spersonalizować warunki temperaturowe dla każdego z pomieszczeń z osobna, również zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Jest to szczególnie skuteczne w nocy, gdzie temperatura może być trochę niższa, na czym oprócz portfela, zyskuje też higiena naszego snu. Samo rozwiązanie jest bardzo proste w implementacji i przyjemne w obsłudze.

  1. Kontroluj pomiary zużycia

Dzięki systematycznej kontroli będziesz w stanie łatwiej zauważyć ewentualne anomalie i szybko zdiagnozować ich źródło. W tym celu pomocny ponownie może być system Purmo  Smart Home, który może kontrolować wartości zużycia i w formie czytelnych wykresów eksponuje je na pulpicie aplikacji.

  1. Konserwacja grzejników

By zachować odpowiednie parametry pracy musimy co jakiś czas dokonać małego przeglądu stanu technicznego naszych urządzeń grzewczych. W tym celu wystarczy co jakiś czas odkurzyć grzejnik oraz odpowietrzyć go. W ten sposób przywrócimy mu właściwe parametry pracy.

  1. Odizoluj się

Jeżeli mieszkasz na parterze, to warto pomyśleć nad tym, by ocieplić sufit w piwnicy. Dzięki temu możesz zyskać nawet 2 stopnie ciepła w swoim mieszkaniu. W tym celu wystarczy styropian, którego koszt jest niewielki.

  1. Nie bądź wampir

Podczas dnia szeroko odsłaniaj okna. Światło dzienne świetnie ogrzewa mieszkanie, dlatego staraj się pozyskać go jak najwięcej z zewnątrz. To nasze darmowe źródło ogrzewania. Oszczędzisz zarówno swój portfel, jak i środowisko.

  1. Energia wielokrotnego użycia

Biorąc kąpiel, gotując obiad, oglądając telewizję, czy prasując, produkujesz energię cieplną. Nie pozwól, by ta się zmarnowała. Zamiast rozszczelniać okno w łazience, otwórz drzwi, dzięki czemu ciepło rozejdzie się na kolejne pomieszczenia.

Jak sami widzicie możliwości jest całkiem sporo. Praktyka może przynieść Wam naprawdę spore oszczędności, bez uszczerbku na komforcie cieplnym. Warto też rozważyć zaproszenie znajomych. Ludzki organizm podczas spoczynku generuje podobną ilość ciepła, co 80W żarówka, a pozyskana w ten sposób energia jest całkowicie darmowa.

A może posiadacie własne sposoby na oszczędności, które pominęliśmy? Zapraszamy Was do dzielenia się wiedzą i pomysłami!

 

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet