Pompa ciepła – ekologiczne i komfortowo

Czy masz już dosyć wydawania wszystkich pieniędzy na utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury? Istnieje doskonały sposób na osiągnięcie idealnego komfortu cieplnego przez cały rok i dodatkowo daje możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie. Co to takiego? To pompa ciepła i jest to jeden z najlepszych systemów, jakie może posiadać właściciel domu.

Technologia ta opiera się na pozyskaniu ciepła z tzw. „dolnego źródła” jak np.: grunt, woda lub powietrze. System grzewczo-chłodzący wymaga jednak zastosowania odpowiednich emiterów, które oprócz funkcji grzewczych, mogą również pełnić funkcje klimatyzacyjne. Marka Purmo w swojej ofercie ma do wyboru trzy rozwiązania umożliwiające wykorzystanie pompy ciepła do regulowania temperatury panującej wewnątrz domu: ogrzewanie i chłodzenie podłogowe, klimakonwektor Vido oraz grzejnik kanałowy Aquilo.

 

Co to właściwie jest pompa ciepła?

To dwufunkcyjny systemem, który latem działa jako wysokowydajny klimatyzator, a zimą – odpowiada za ogrzewanie. Źródłem zasilania jest zaś prąd elektryczny.

Wiemy, co myślisz: „Energia elektryczna jest droga”.

Natomiast pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne pod względem zużywanych mediów i dzięki temu obniżają koszty, które ponoszą właściciele domów. Tak naprawdę, największą przeszkodą jest początkowa cena inwestycji.

 

Jak działają pompy ciepła?

Najlepszym i najprostszym przykładem pompy ciepła jest… Twoja lodówka, która wydobywa ciepło zgromadzone wewnątrz i przy wykorzystaniu pompy i cewek, transportuje je na zewnątrz. W ten oto sposób Twoje ulubione potrawy pozostają chłodne i świeże.

Domowe pompy ciepła działają dokładnie w ten sam sposób: gdy nadchodzi lato i temperatura jest wyjątkowo dokuczliwa, odciągają ciepło z domu, pozostawiając Cię w przyjemnym i chłodnym otoczeniu.

Zapewne myślisz: „Brzmi świetnie na lato – ale co z zimą?”

Równie sprawnie poradzą sobie, gdy za oknem pojawi się pierwszy śnieg i zapanuje mroźna aura. Można powiedzieć, że wówczas zasada ich działania jest odwrotna – pobierają ciepło z zewnątrz i wykorzystują je do ogrzania domu.

 

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają długą listę zalet, a większość z nich zauważysz natychmiast po montażu.

  1. Są przyjazne dla środowiska i wydajne

Do zasilania nie wykorzystują paliw kopalnych, więc zredukujesz ślad węglowy, a co za tym idzie – zadbasz o kondycję naszej planety. Są również niesamowicie wydajne. Mogą pochwalić się niemal 2 razy wyższą wydolnością niż standardowe grzejniki elektryczne.

  1. Otrzymujesz 2 systemy w jednym

Ta korzyść jest tak wielka, że warto wspomnieć jeszcze raz: dostajesz 2 systemy w jednym! Super – klimatyzator o wysokiej wydajności i doskonały grzejnik na chłodniejsze dni!

  1. Są naprawdę trwałe

Może nie są tak wytrzymałe, jak nasze systemy rurowe z rodziny Cleverfit, które bez problemu pracują nawet po kilkadziesiąt lat, ale ich trwałość również robi wrażenie. Pompy ciepła to inwestycja na długie lata. Odpowiednio serwisowane, bez problemu wystarczają na około 15 – 20 lat. Dodatkowo ich montaż jest wyjątkowo prosty, ale nie obejdzie się bez pomocy fachowca!

  1. Konserwacja pomp ciepła z powietrzem jest minimalna

Jedyne, czego wymagają pompy ciepła, które pracują bez wytchnienia cały rok to regularne, coroczne wizyty konserwacyjne.

 

Zastosowanie niskotemperaturowych systemów grzewczych z wykorzystaniem pomp ciepła staje się w Polsce coraz bardziej popularne, zarówno w budownictwie publicznym, jak i w domach jednorodzinnych. Do stosowania energooszczędnych rozwiązań grzewczych skłaniają inwestorów nie tylko europejskie tendencje proekologiczne, ale także wymierne oszczędności finansowe w trakcie późniejszego użytkowania budynków. Decydując się na taką inwestycję, warto wiedzieć, że pompa ciepła to nie tylko grzanie – latem podczas upałów można odwrócić jej obieg i wykorzystywać system do schładzania pomieszczeń.

 

Warto też pamiętać o tym, że podczas remontu sprawdza się stara zasada mniej=więcej, dlatego rekomendujemy wykorzystywanie kompleksowych rozwiązań z asortymentu Purmo. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz wpis:

Remont i wymiana instalacji. Jak mniej, znaczy więcej!

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet