Jak obniżyć rachunki zimą?

W miarę jak dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, poszukujemy nowych sposobów spędzania wolnego czasu, które umożliwią nam zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Nagle chętniej przywdziewamy grube swetry, a kubek gorącej czekolady wyjątkowo często gości w naszych zmarzniętych dłoniach, podczas gdy czerwony od mrozu nos, ogrzewa się w żarze płonącego w kominku drewna. Bądźmy jednak uważni – rosnąca potrzeba ciepła, zagraża kondycji naszego portfela!

Na szczęście istnieje kilka łatwych (i zaskakujących!) rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć wydatki i zaoszczędzić trochę gotówki.

 

  1. PROGRAM OGRZEWANIA

Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunku za ogrzewanie, jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to dokonać automatyzacji w swoim domu. W ofercie Purmo znajdziesz programowalny termostat lub/oraz system Purmo Smart Home. Dzięki temu możesz bardzo łatwo zmienić temperaturę w domu, nawet wówczas, gdy Cię w nim nie ma!

Decydując się na obniżenie ciepła, gdy kładziesz się spać lub gdy jesteś poza domem, możesz zaoszczędzić nawet do 20% dotychczasowej wysokości opłat. Pamiętaj jednak, że jeśli całkowicie wyłączysz ogrzewanie, system będzie musiał pracować ciężej, aby nadgonić utracone na skutek wyziębienia pomieszczeń ilości ciepła. Ułatw sobie sprawę i kup termostat, który łączy się ze smartfonem dzięki funkcjom Wi-Fi.

 

  1. POMIŃ KOMIN

Rozpalanie kominka wydaje się świetnym pomysłem, gdy podwórko zostaje pokryte śnieżnym płaszczem. Jednak nie zawsze to działa. W rzeczywistości rozpalanie ognia może sprawić, że twój dom będzie zimniejszy. Na skutek zjawisk fizyczno-chemicznych komin „wyciąga” ciepłe powietrze z domu. W ten oto sposób możesz tracić ciepło za każdym razem, gdy próbujesz rozpalić ogień. Dodatkowo otwarty komin sprawia, że mroźne, zimowe powietrze z łatwością włamuje się do środka.

Nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować z korzystania z kominka. Jednak nie jest mądrze polegać wyłącznie na cieple z ognia. Co więcej, upewnij się, że klapa jest całkowicie zamknięta, gdy kominek nie jest używany. Możesz również wypróbować alternatywę dla tradycyjnego paleniska w postaci biokominka, które nie wymaga posiadania systemu wentylacji.

  1. ZAMKNIJ DRZWI I OKNA

Zamki w drzwiach i oknach mogą zrobić więcej, niż tylko zabezpieczyć Twoją rodzinę przed wizytą niechcianego gościa. ???? Decydując się na całkowite zamknięcie okien lub drzwi, niwelujesz małe przerwy w łączeniach, przez które przechodzi zimne powietrze. Jeśli mimo to nadal odczuwasz chłodny wietrzyk, który pojawia się w twoich lukach okiennych, możesz zrobić dodatkowy krok i dodać warstwę środka uszczelniającego.

 

  1. GORĄCE PRYSZNICE

Dygocące z zimna ciało, wręcz błaga o gorący prysznic po długim powrocie z pracy! Jednak ta przyjemność może Cię słono kosztować. W związku tym spróbuj skrócić czas trwania prysznica nawet o kilka minut, co pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Co więcej, warto kąpać się jedna osoba po drugiej, ponieważ wówczas w rurach cały czas znajduje się ciepła woda.

Możesz odnieść wrażenie, że musisz wybierać pomiędzy komfortem cieplnym a oszczędnościami na rachunku bankowym. Tak jednak nie jest, staraj się po prostu racjonalnie używać już znanych Ci narzędzi, a skutecznie zmniejszysz wysokość rachunków za ogrzewanie.

Czy wypróbowałeś te porady i nadal masz problemy ze zbyt wysokimi rachunkami? Może więc czas sprawdzić stan Twojej instalacji? W tym celu skontaktuj się z jednym z naszych rekomendowanych instalatorów, który pomoże Ci znaleźć źródło problemu. Wygodnie wyszukiwarka sprawi, że będzie to niezwykle szybkie i wygodne:

 Lista polecanych instalatorów marki Purmo

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet