Kolorowe abecadło

Wykonywanie zawodu projektanta wnętrz to… niezwykle trudne zadanie, ponieważ oprócz odpowiedniej  wiedzy, wymaga talentu artystycznego, nieszablonowego myślenia, a również umiejętności dopasowania kolorów. Czasem wręcz poprzez szalone zestawienia. W dodatku dobór ogranicza się nie tylko do ścian, czy mebli kuchennych, ale też dzięki Purmo i usłudze selekcji dowolnego odcienia z zakresu palety RAL masz możliwość spersonalizowania swojego… Grzejnika?!

Niezależnie od tego, czy myślisz o aranżacji wnętrza jako przyjemnym urozmaiceniu czasu wolnego, czy o złu koniecznym, które powinno utrzymać wygląd domu w zadowalającym stanie, zapewne chciałbyś mieszkać w atrakcyjnie urządzonym mieszkaniu!

 

W tym poście omówimy podstawy teorii kolorów, które każdy entuzjasta designu powinien znać.

Podobnie jak wzór skróconego mnożenia, tak koło kolorów jest prawdopodobnie jedną z tych rzeczy, o których uczyłeś się jako małe dziecko i od tego czasu nie myślałeś, że może Ci się jeszcze przydać. Jednak, aby naprawdę zrozumieć idee miksowania barw, będziesz musiał odkurzyć część tej wiedzy.

Mówiąc najprościej, koło kolorów zapewnia wizualną reprezentację, które kolory dobrze się ze sobą łączą. Zasadniczo usuwa wszystkie domysły. Większość modeli składa się z 12 kolorów. Jednak teoretycznie koło kolorów można rozszerzyć, aby zawierało nieskończoną liczbę odcieni.

 

 

Łączenie dopełniające

W kwestii schematów kolorów, łączenie „dopełniające” jest najprostsze. Używaj dwóch barw, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole kolorów. Zazwyczaj jeden kolor działa jako dominujący odcień, a drugi jako akcent. Przykładowe kombinacje, takie jak czerwony i zielony, niebieski i pomarańczowy lub żółty i fioletowy – to najczęściej spotykane połączenia.

Takie kombinacje kolorów mają ekstremalnie duży kontrast, co oznacza, że najlepiej jest stosować je w małych dawkach i gdy chcesz zwrócić uwagę na konkretny element projektu.

Łączenie komplementarne

Jeśli podoba Ci się pomysł takiego schematu łączenia kolorów, ale obawiasz się, że może być nieco zbyt odważny dla Twoich upodobań, podział komplementarny jest bezpieczniejszym wyborem. Aby uzyskać ten schemat kolorów, najpierw wybierz swój podstawowy odcień. Następnie, zamiast wybierać kolor bezpośrednio przeciwny do swojej bazy, wybierz dwa odcienie po obu stronach przeciwnego koloru.

Te dwa odcienie zapewnią bardzo potrzebne poczucie równowagi w pokoju. Nadal będziesz mieć wizualny wpływ odważnych kolorów, ale będziesz w stanie włączyć je więcej, zamiast polegać głównie na neutralnych, aby uspokoić przestrzeń.

Łączenie analogiczne

Analogiczny schemat kolorów odnosi się do używania trzech kolorów z rzędu na kole kolorów. Zazwyczaj dwa kolory będą albo kolorami podstawowymi z trzecim odcieniem będącym mieszanką dwóch kolorów wtórnych. Na przykład możesz wybrać kolor czerwony, pomarańczowy i żółty lub czerwony, fioletowy i niebieski.

Kluczem do pomyślnego zastosowania tego schematu kolorów jest proporcja. W grę wchodzi reguła 60-30-10. Musisz wybrać jeden kolor, który będzie dominującym odcieniem, jeden do obsługi barwy dominującej, a trzeci, najbardziej żywy kolor, jako akcent.

 

 

Trida

Triadyczne schematy kolorów, czasami określane również jako „triada”, odnoszą się do używania trzech kolorów o równej odległości między nimi w kole kolorów. Trzy podstawowe kolory (czerwony, niebieski i żółty) są doskonałym przykładem zastosowania tej techniki.

Ten rodzaj ułożenia kolorów jest bardzo odważny. Ponieważ barwy mają wysoki kontrast, najczęściej widzisz ten schemat w pokoju dziecięcym.

 

 

Łączenie prostokątne

Prostokątny schemat kolorów wykorzystuje cztery kolory ułożone w dwóch uzupełniających się parach. Ten schemat kolorów oferuje bogaty zestaw połączeń kolorów.

 

Łączenie kwadratowe

Kwadratowy schemat kolorów jest bardzo podobny do prostokąta zarówno pod względem liczby, jak i nazwy. Używa czterech odcieni, ale zamiast skupiać się na przeciwnych parach, kolory są równomiernie rozmieszczone w kole kolorów.

Bez względu na to, jakie kolory wybierzesz, schemat ten będzie składał się z jednego podstawowego, jednego drugorzędnego i dwóch trzeciorzędnych kolorów. Zmieniaj intensywność czterech kolorów, zmieniając dwa odcienie na neutralne, a dwa na nieco bardziej wyraziste.

Nie przejmuj się, jeśli jeszcze nie zapamiętałeś koła kolorów. Istnieje mnóstwo sposobów na dostęp do niego w formie cyfrowej. Paletton to strona internetowa, która pozwoli Ci stworzyć własny schemat kolorów z poziomu ekranu komputera, a ColorSchemer oferuje te same możliwości w aplikacji, która jest dostępna dla iPhone’a.Jeżeli chciałbyś zobaczyć jak Twoja wizja będzie prezentować się w rzeczywistości, wystarczy że pobierzesz aplikację Purmo SmartBox z sklepu aplikacji Google na Android lub AppStore dla iOS i przy użyciu swojego smartfona dopasujesz odpowiedzi model i kolor grzejnika do swojego wnętrza. Co więcej, program umożliwia również zapisanie projektu w formie zdjęcia, dzięki czemu możesz wybierać spośród różnych aranżacji i wybrać ten najlepszy!

 

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet