Lekka metamorfoza

Marka Purmo posiada bogate portfolio produktów dla branży grzewczej – od klasycznych grzejników płytowych do nowoczesnych systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, które wraz z odpowiednio zintegrowaną automatyką pozwalają stworzyć inteligentny dom. Nie mogło zabraknąć w naszej ofercie również systemów rurowych, które doskonale sprawdzą się m.in. w instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej w domu czy mieszkaniu. Na szczególną uwagę jednak zasługują także systemy renowacyjne o lekkiej konstrukcji, które są funkcjonalnym rozwiązaniem w coraz modniejszych loftach i kamienicach.

Kto z nas z zazdrością nie patrzy na kadry amerykańskich filmów, gdzie główny bohater zamieszkuje piękny loft na przedmieściach Nowego Jorku z widokiem na Manhattan. Ten styl zyskuje na popularności również w Polsce, szczególnie w dużych miastach, gdzie zabytkowe kamienice sąsiadują z surowymi i ascetycznymi wieżowcami, których elementem rozpoznawalnym jest fasada stworzona z połączenia szkła i metalu.

Trudne początki

Wyzwanie zaczyna się w momencie, gdy na drodze do realizacji marzeń stają ograniczenia, wynikające z konstrukcji budynku. Do niedawna nie było wyboru, taka renowacja wymagała masy kompromisów i generowała gigantyczne koszty. Dlatego skupiliśmy się na rozwiązaniu tego problemu i dzięki wysiłkowi naszych inżynierów stworzyliśmy – system suchy TS14 R, który znajdzie zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i w budynkach podlegających renowacji.

Do niedawna montaż ogrzewania podłogowego był czasochłonnym procesem, zwłaszcza w obiektach remontowanych, gdzie koniecznym było zerwanie istniejącej posadzki i kucia wylewki. Purmo Purmo TS14 R, podobnie jak jego brat – Klettjet R, pozwala na szybkie wykonanie instalacji. Oba systemy układa się je bezpośrednio na istniejącym podłożu, a wysokość nowej warstwy podłogowej to zaledwie 30-40 mm. Dzięki tak niewielkiej grubości czas ogrzania podłogi jest do trzech razy krótszy niż w systemie tradycyjnym.

Montaż systemu może odbywać się na istniejącym podłożu lub na izolacji termicznej. System jest lekki i wytrzymały. Rozwiązanie jest kompatybilne tylko z rurą PE-RT/Al/PE-RT o średnicy 14 mm. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest niewielka grubość, co pozwala na zastosowanie go w miejscach z ograniczoną wysokością podłogi. Przy zastosowaniu systemowej płyty nośnej, całkowita grubość instalacji wraz z wykończeniem podłogi to zaledwie 35 mm.

Więcej jak jeden plus

To także niesamowita oszczędność czasu! Podłoga wygrzewana jest do 3 razy szybciej niż w tradycyjnych systemach mokrych ze względu na brak wylewki. Po zakończeniu montażu i przeprowadzeniu próby ciśnieniowej TS14 R jest gotowy do działania. Ze względu na brak wylewki nie ma potrzeby wygrzewania podłogi, a to skraca czas uruchomienia systemu grzewczego o co najmniej 1 miesiąc i przyspiesza prace montażowe oraz wykończeniowe.

W przypadku ceramiki dedykowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prasowanej płyty nośnej o grubości 5 mm, do której przyklejane są płytki. Również panele lub parkiet pływający o minimalnej grubości 15 mm, mogą być układane bezpośrednio na profilowanej płycie systemowej.

W innych przypadkach należy zastosować płytę suchego jastrychu, na której układa się wykończenie podłogi. Właśnie dlatego montaż systemu TS 14R zalecany jest w szczególności w budynkach restaurowanych np. kamienicach, loftach, budynkach historycznych, np. fabrykach przebudowywanych na obiekty użyteczności publicznej takich jak hotele czy restauracje. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy przejmować się przeszkodami, jakie pojawią się na drodze do realizacji naszych budowlanych marzeń. Warto dodać, że systemy rurowe marki Pumo objęte są dziesięcioletnim okresem gwarancji i ubezpieczeniem do 1 mln euro.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet