Odzyskaj czas z remontu

Remont wnętrza, niezależnie czy jest to dom, czy mieszkanie to zadanie trudniejsze niż może się na wydawać! Nie oznacza to jednak, że musisz się go obawiać – dobrze zaplanowany przyniesie Ci masę satysfakcji i oszczędności. Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie konkretny poradnik o tym, jak skutecznie przygotować się do jego realizacji. Jesteś gotowy? W takim razie zaczynajmy!

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ocena zakresu remontu. Musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: jakiego efektu oczekujesz? Następnie możesz ocenić czy planujesz renowację poszczególnych pomieszczeń, czy raczej twojemu wnętrzu przyda się kompletne odświeżenie. Oszacuj zakres niezbędnych prac, a następnie wykonaj przegląd każdej przestrzeni. Podczas spaceru po mieszkaniu zapisz wszystko, co należy zrobić w każdym pokoju, od napraw płyt gipsowo-kartonowych i malowania, po wymianę instalacji grzewczej, elektrycznej czy osprzętu RTV/AGD.

Pomocna wskazówka: O ile kolor ścian możesz zmienić w dowolnym momencie i niezliczoną ilość razy, o tyle wymiana instalacji grzewczej lub elektrycznej może wymagać interwencji w ściany lub podłogi. Decydując się na remont, zwróć uwagę na produkty z długoletnią gwarancją i pochodzące od renomowanego producenta. Idealnym przykładem są systemy rurowe Cleverfit, które podlegają 10-letniej gwarancji, a producent gwarantuje też ubezpieczenie aż do 1 000 000 euro.

Lista priorytetów

Zacznij od swojej wymarzonej listy – zanotuj na niej wszystko, co możesz rozważyć podczas realizacji remontu. O wiele łatwiej jest zacząć od tej kompletnej rozpiski i uszczuplić ją o określone prace, które nie są niezbędne, a jednocześnie pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy. To lepszy pomysł niż zaplanować mniejszy zakres prac i później więcej dodawać. Nawet z perfekcyjnie przygotowaną listą marzeń renowacyjnych, z czasem znajdziesz nowe rzeczy do dodania.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi miejscami, które chcesz wyremontować, możesz zacząć konstruować przybliżony harmonogram dla każdego projektu. To najlepszy moment, aby zastanowić się, które zadania należy wykonać przed innymi.

Teraz gdy już wiesz, co chcesz zrobić, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, ile pracy wykonasz samodzielnie, a ile będzie wymagało pomocy eksperta!

Pomocna wskazówka: Jeśli korzystasz z pomocy profesjonalisty, np. instalatora, skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci znaleźć fachowców w Twojej okolicy. Wejdź na stronę Purmo i przejdź do wyszukiwarki fachowców (https://www.purmo.com/pl/kontakt/polecani-instalatorzy.htm). Znajdziesz tam tylko specjalistów, którzy dopilnują by realizowana inwestycja stała na jak najwyższym poziomie.

Zanim rozpoczniesz remont, musisz zastanowić się, czy chcesz, aby ktoś doświadczony nadzorował i zarządzał wszystkim, czy też sam jesteś w stanie spełnić tę funkcję. Oczywiście osoba sprawująca kontrolę nad postępem prac w Twoim imieniu to dodatkowy koszt, ale jednocześnie to oszczędność Twojego czasu i nerwów. Pamiętaj, że Twoja metamorfoza będzie miała efekt, jeśli będzie wykonana “ pod okiem” doświadczonego profesjonalisty.

Dobrym sposobem na ocenę tej decyzji jest przyjrzenie się nakładowi pracy i ilości zainwestowanych pieniędzy, które musisz poświęcić na jego realizację.

Kierownik budowy to taka osoba, która znajdzie pozostałych podwykonawców (instalatorów, elektryków, malarzy itp.), zaplanuje wszystkie etapy remontu, a także będzie odpowiedzialny za dotrzymywanie terminów. (Tak to powinno wyglądać, ale wiemy, że rzeczywistość często wygląda inaczej 🙂 )

Jeśli jesteś dobrze zorganizowany i masz elastyczny wymiar czasu pracy, rola  „samodzielnego nadzorcy” domowej rewolucji może być dobrym rozwiązaniem by znaleźć oszczędności.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet