Ogrzewanie na zdrowie!

Temperatury powietrza są coraz wyższe. Przyroda budzi się do życia, a wiele roślin zaczyna rozkwitać, jednocześnie z nosa cieknie katar i łzawią oczy. Wiosenny sezon alergiczny ruszył już na dobre. Coraz częściej jednak “alergicy” odczuwają dyskomfort niezależnie od pory roku. Co jest tego przyczyną i jak możemy podnieść standard higieniczny w naszym domu?

Alergia uważana jest już za chorobę cywilizacyjną. Na podstawie badań TNS OBOP wiadomo, że w Polsce w niemal co trzecim domu jest alergik. Blisko 75% z nich to mieszkańcy miast, szczególnie osoby młode, między 15 a 29 rokiem życia (40%).

Badania pokazują jednoznacznie, iż alergie są istotnym problemem, który ludziom znany jest stosunkowo od niedawna. Czy jest to groźne dla naszego zdrowia? Jak najbardziej, np. objawy alergii na roztocze kurzu domowego mogą również przyczynić się do rozwoju astmy.

Rozwiązanie pod stopami

Stare żeliwne “kaloryfery” powodują znaczne obniżenie wilgotności pomieszczeń, w których przebywa człowiek. Zbytnia suchość powietrza może natomiast podrażniać wyściółkę nosa i wywoływać alergie lub nasilać jej objawy.

Gdy emitery ciepła zaczynają wypełniać się gorącą wodą, na skutek konwekcji, powietrze w domu zaczyna się przemieszczać. A wraz z nim, wszystko to co zostało w szczelinach grzejnika. W całym domu zaczyna więc wędrować kurz, pleśń i części owadów, które ukryte były w szczelinach emiterów ciepła. Jest to zjawisko negatywnie wpływające na zdrowie domowników,a w szczególności “alergików”.

Udowodniono, że ciepło promieniowania, jakie zapewnia montaż ogrzewania podłogowego wywołuje znaczną poprawę komfortu życia, nie tylko osobom cierpiącym na alergię. Jest to ciche i wygodne rozwiązanie, które nie wydmuchuje żadnych alergenów w domu. Badania EPA w raporcie “Syndrom Chorego Budynku” pokazują bezpośredni związek między jakością warunków wewnętrznych, a zmęczeniem czy bólem głowy.

Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło przez promieniowanie, a nie, jak w przypadku grzejników, przez konwekcję. Ruch powietrza jest bardzo ograniczony, więc unosi się mniej kurzu. Przy ogrzewaniu podłogowym można obniżyć temperaturę o 1-2 stopnie Celsjusza. Wówczas powietrze nie jest tak wysuszone, jak przy ogrzewaniu grzejnikami. Promieniowanie odbywa się od podłoża, dzięki czemu przyjemne ciepło jest odczuwalne przy stopach, a chłodniejsze na wysokości głowy. Stosując takie rozwiązaniu zyskuje więc nie tylko alergik, ale również wszyscy domownicy.

Grzejnik Antyalergiczny

Dla zwolenników mniej inwazyjnych modernizacji marka Purmo przygotowała również inne rozwiązania. Grzejniki płytowe higieniczne to kolejna możliwość ogrzewania domu alergika. Modele płytowe Compact, Ventil Compact, Plan i Plan Ventil są dostępne w wersji Hygiene. Wyglądają podobnie do klasycznych grzejników płytowych, jednak pozbawione są wewnętrznych elementów konwekcyjnych oraz osłon bocznych i osłony górnej. Dzięki temu ich wnętrze jest dostępne i może być regularnie czyszczone z kurzu. Grzejniki typu Hygiene stosowane są zwykle w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach higienicznych, np. w laboratoriach i szpitalach. W domu alergika na pewno spełnią swoje zadanie równie skutecznie.

Ciepłe dni okresu wiosenno-letniego to wręcz doskonały moment na przeprowadzenie remontu i odświeżenie wnętrza. Wszystkie wymienione rozwiązania marki Purmo pozwalają ograniczyć gromadzenie się kurzu, a przez to zredukować ilość zawartego w nim alergenu. Decydując się na ich instalację, podniesiemy standard higieniczny w naszym domu. Dzięki temu w sezonie grzewczym stanie się bezpiecznym środowiskiem dla alergika.

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet