Planujesz remont domu? Pomyśl o wymianie grzejników.

Ciepłe letnie miesiące to idealny moment na to, by odmienić wnętrze swojego domu. Gdy za oknem grzeje słońce, a w kalendarzu widnieje wielki napis “URLOP”, wielu Polaków decyduje się na budowlaną metamorfozę. Podczas renowacji wnętrza warto pomyśleć również o wymianie systemu ogrzewania. Przez ostatnią dekadę wiele się zmieniło w branży grzewczej i instalacyjnej. Zamiast klasycznych kaloryferów możesz zamontować wyszukane, designerskie grzejniki dekoracyjne, bądź całkowicie zrezygnować z grzejników, dzięki nowoczesnym systemom ogrzewania płaszczyznowego.

Do niedawna białe, mało estetyczne i niewyszukane – takie grzejniki montowaliśmy najczęściej w naszych domach. To się jednak zmieniło, co najlepiej widać po bogatej ofercie producentów grzejników.

Remontujemy, kupujemy, wymieniamy

Zmianę potrzeb potwierdzają badania firmy Purmo, które potwierdzają zainteresowanie Polaków nieszablonowymi rozwiązaniami grzewczymi zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. 36% ankietowanych przyznało, że zdecydowało się na zakup grzejników dekoracyjnych ze względu na potrzebę urządzenia mieszkania kupionego na rynku wtórnym według własnej wizji. 29% przyznaje się do zakupu grzejników dekoracyjnych ze względu na remont już użytkowanego mieszkania a 26% nowego, kupionego na rynku pierwotnym.  

Grzejnik dekoracyjny Purmo Faro V w kolorze czarnym

Źródło domowego ciepła

O opinię na temat grzejnika zapytaliśmy właścicielkę jednego z najpopularniejszych polskich profili, traktujących o designie, stylu życia i dekoracji wnętrz, na platformie Instagram. @domsli22, bo o niej mowa, może pochwalić się zawrotną liczbą fanów, która na dziś liczy 175 tys. osób z całego świata.

  • Uważam, że grzejnik jest niezwykle istotnym elementem wystroju domu czy biura. Posiada walory nie tylko użytkowe, ale również i dekoracyjne, dzięki czemu może budować wyjątkowy charakter wnętrza. Dla przykładu biały lub inny stonowany kolor pięknie będzie komponował się ze stylem klasycznym, idealnie wyeksponuje elementy, na których chcemy skupić wzrok odbiorcy. Natomiast lekkie szaleństwo z kolorami grzejnika zbuduje niepowtarzalną kompozycję, która będzie w całości unikalna.
Grzejnik łazienkowy Purmo Mauritius w kolorze z palety RAL

Nuda? Na pewno nie na grzejniku

Pod względem kolorystyki wnętrz ten sezon jest o wiele ciekawszy od poprzednich. Zachowawcza biel i szarość odchodzi w cień na rzecz bardziej sugestywnych i odważnych aranżacji w postaci rozmaitych odcieni różu, fioletu, soczystej czerwieni, koloru bordowego, jak i niezwykle morskiego klimatu-turkusu, zieleni czy niebieskiego.

  • “Myślę, że w dekorowaniu wnętrza, jak i w każdej innej dziedzinie życia, klasyka jest ponadczasowa i zawsze w modzie. Sama urządzając mieszkanie, stawiam na stonowane kolory, ale gdybym chciała delikatnie zaszaleć z wyborem koloru, to sądzę, że wszelkie pastele byłyby fajnym urozmaiceniem. Nie powinniśmy się bać, próbować. To nasz dom, nasza wizja i to my będziemy go zamieszkiwać.” – opowiada Dominika Brudny, ekspert do spraw designu i dobrego smaku w dekorowaniu.

Jak wskazują niedawne badania, przeprowadzone przez markę Purmo, jeśli już decydujemy się na zakup grzejników dekoracyjnych, to najczęściej kupujemy co najmniej dwa (33% badanych), cztery (21%), a niektórzy nawet 8 i więcej (10%). 

Grzejnik z płaską płytą czołową Purmo KOS H w kolorze z palety RAL

Ciepło pod nogami

Nie wszędzie jednak grzejniki dekoracyjne będą najlepszym wyborem. Mieszkania blisko centrum są zazwyczaj zlokalizowane w kamienicach, gdzie niewielki metraż, bądź liczne ograniczenia budowlane, nie pozwalają na zbytnią ingerencję w strukturę budynku. Wówczas idealnym rozwiązaniem są suche systemy ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych nie wymagają one realizacji głębokiej wylewki betonowej, co skutkuje redukcją wagi aż o 70% w stosunku do klasycznych metod instalacji. To ważne, bo wpływa na czas remontu i koszty. Wylewka betonowa wymaga minimum 3-tygodniowego okresu wiązania oraz 8 dni wygrzewania. Nadmierny pośpiech w tym przypadku grozi jednocześnie pęknięciem powierzchni. Przy systemach suchych nie ma przeszkód, aby natychmiast kontynuować prace remontowe, np. kładzenie podłogi.

  • Ważnym argumentem jest też oszczędność miejsca. Niektóre systemy renowacyjne  charakteryzują się niewielką grubością (17 mm) oraz zastosowaniem rur o małej średnicy (14 mm), które montuje się w kanalikach w płycie. To idealne rozwiązanie w starych kamienicach, gdzie modyfikacje są niemożliwe lub zbyt kosztowne ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne – wyjaśnia Marcin Kotarski z Rettig Heating, które w Polsce, produkuje pod marką Purmo.
System renowacyjny Purmo TS14 R

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet