DRUGA TWARZ INSTALATORA – Nurek – Kamil Adamusik

Kamil to kolejny instalator marki Purmo, który bierze udział w programie Druga Twarz Instalatora, jednak jego pasja jest zdecydowanie inna od wszystkich. Dlaczego? Otóż jej charakterystyczną cechą jest … cisza.

Jakby tego było mało, odznacza się ona również sporym niebezpieczeństwem, gdyż za każdym razem, gdy podejmuje się jej realizacji – w jakimś stopniu ryzykuje własnym życiem! Czym więc zajmuje się nasz bohater? Okazuje się, że Kamil spędza wolny czas tam, gdzie nie ma miast, ludzi, samochodów, a nawet powietrza. Urozmaicenia czasu szuka pod wodą, zarówno tą słodką, jak i słoną, pływając jako nurek.

A tak się składa, że miejsca na to ma całkiem sporo, wszak na powierzchni Ziemi jest około 1,5 mld km3 wody. Czy to wiele? No cóż, gdyby porównać to do basenów olimpijskich, okaże się, że będzie to około 800 bilionów takich zbiorników. To całkiem sporo.

Jednak nasz bohater wyjątkowo upodobał sobie region Egiptu, który odwiedził już ponad 12 razy. Tereny te słyną z przepięknych podwodnych krajobrazów, które motywują do odwiedzin amatorów raf koralowych, spragnionych eksplozji jaskrawych i wyrazistych barw oraz towarzystwa w postaci egzotycznych gatunków ryb.

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu, gdy Kamil na pierwsze nurkowanie, wybrał się wraz ze swoim ojcem. To wówczas nastąpił punkt kulminacyjny, wykrzesanie iskry, która spowodowała powstanie płomienia. Ojciec naszego bohatera stał się również jego nauczycielem, a to doświadczenie pozwoliło im jeszcze mocniej zbliżyć się do siebie.

Jednak to, co dzieje się nad powierzchnią wody, traci na znaczeniu, gdy tylko nurek przekroczy granicę, którą określa lustrzana tafla wody. To jak podróż Alicji na drugą stronę lustra, gdzie świat wydaje się rządzić innymi prawami, a czarne staje się białe. Nagle wszystkie odgłosy i dźwięki znikają, nurek zostaje otulony martwą ciszą, a jedyne co wówczas słychać to głęboki oddech i uciekające bąbelki tlenu, które starają się uciec ku górze, zmierzając do atmosfery. To jakby znak, przestroga i informacja – to miejsce nie jest dla Ciebie – my wskażemy Ci drogę ucieczki.

Właśnie te wyjątkowe uczucia sprawiły, że Kamil tak pokochał nurkowanie. Jak sam mówi:

Czuję się jak kosmiczny podróżnik, który samotnie zwiedza zakamarki galaktyki.

Co by nie mówić – jego ubiór jest bardzo zbliżony do tego, jaki posiadają astronauci. Czego szuka pod powierzchnią wody, oprócz spokoju? Wraków, oj tak, Kamil zdecydowanie uwielbia zatopione morskie krążowniki, które w niezwykły sposób łączą się z ekosystemem wodnym i stają się domem dla tysięcy stworzeń.

Ile trwa taka podwodna wycieczka? To zależy od miejsca i okoliczności, ale najdłużej byłem pod wodą 90 minut, opowiada nasz instalator. Trafiały się też o wiele krótsze, na przykład wtedy, gdy naszemu bohaterowi w morskim spacerze towarzystwa postanowiły dotrzymać… Rekiny! To ekstremalne doświadczenie, jakie na długo zapisze się w pamięci Kamila, głęboko wierzymy, że ostatnie tak mocne! Pozostając jednak przy kwestiach głębokości, warto odnotować, że bohater programu Druga Twarz Instalatora zszedł kiedyś na 60 metrów.

Kamil, podobnie jak inni uczestnicy programu, współpracuje z marką Purmo.

Dziękujemy Ci Kamilu za zaproszenie do Twojego świata. Cieszymy się, że jako marka Purmo, możemy być jego częścią.

Kamil Adamusik – Nurek

Written by

The author didnt add any Information to his profile yet